Passagelinjer


En passagelinje er en linje mellem to punkter, der markerer grænsen mellem de to farvandsafsnit. Statistikken opgør, hvor mange skibe der krydser disse.

Nedenstående kort viser de passagelinjer, der er anvendt i statistikkerne i tabellerne. Tabellerne viser årligt antal af passager for alle skibe med AIS, inddelt i retning:



Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2014.

2014

Nord/Øst

Syd/Vest

Total

Bornholms Gat24.82925.00849.837
Bornholms Syd6.4876.37212.859
Sundet Syd14.16617.45531.621
Øresundsbroen14.29517.56031.855
Sundet Nord13.89717.32131.218
Storebælt Syd11.8758.59020.465
Storebæltsbroen12.1749.09321.267
Storebælt Nord 12.8969.50922.405
Fynshoved5.0945.27310.367
Skagen29.41129.30458.715
Lillebælt Syd3.2623.3886.650
Lillebælt Nord3.2003.1706.370
Kadetrenden27.43830.63458.072
Kiel14.03614.02428.060

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2013
2013

Nord/Øst

Syd/Vest

Total

Bornholms Gat24.37124.77849.149
Bornholms Syd6.4056.25912.664
Sundet Syd14.15116.89531.046
Øresundsbroen15.66718.55934.226
Sundet Nord17.32714.47331.800
Storebælt Syd11.2788.52319.801
Storebæltsbroen11.3398.71820.057
Storebælt Nord 12.8069.94922.755
Fynshoved5.2625.10710.369
Skagen29.20128.89258.093
Lillebælt Syd3.0773.1996.276
Lillebælt Nord3.3033.2606.563
Kadetrenden26.60729.20255.809
Kiel13.71313.79127.504

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2012
2012

Nord/Øst

Syd/Vest

Total

Bornholms Gat25.05525.64250.697
Bornholms Syd6.6506.42913.079
Sundet Syd14.44316.70131.144
Sundet Nord14.49116.80631.297
Storebælt Syd11.0248.54719.571
Storebælt Nord12.94010.31123.251
Fynshoved5.0044.7909.794
Skagen29.33229.04058.372
Lillebælt Syd3.0033.1306.133
Lillebælt Nord3.2323.1806.412
Kadetrenden27.75830.02157.779
Kiel15.56015.49731.057

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2011
2011Nord/ØstSyd/VestTotal
Bornholms Gat26.24726.90653.153
Bornholms Syd6.7946.54013.334
Sundet Syd15.01317.08232.095
Sundet Nord14.39816.39330.791
Storebælt Syd11.0208.90219.922
Storebælt Nord13.02810.67823.706
Fynshoved5.1174.91410.031
Skagen29.32829.12458.452
Lillebælt Syd3.1763.2796.455
Lillebælt Nord3.2523.2266.478
Kadetrenden27.88629.64457.530
Kiel15.07515.03530.110

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2010.

(Data er korrigeret 1,8% for kendte mangler af data i databasen som helhed.)

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2009.

 

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2008.


(Data er korrigeret 2% for kendte mangler af data i databasen som helhed.)

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2007.

 

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2006.


(Data er korrigeret 6,1% for kendte mangler af data i databasen som helhed.)

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2005.


(Indsamling af AIS-data startede i slutningen af februar, og data er korrigeret 20,1% for denne manglende første del af 2005 og andre kendte huller i dataserien i databasen som helhed.)

 KONTAKT

 
AIS Services postkasse (SFS)
72 19 60 00