Passagelinjer


Illustrativt billede

En passagelinje er en linje mellem to punkter, der markerer grænsen mellem de to farvandsafsnit. Statistikken opgør, hvor mange skibe der krydser disse.

Nedenstående kort viser de passagelinjer, der er anvendt i statistikkerne i tabellerne. Tabellerne viser årligt antal af passager for alle skibe med AIS, inddelt i retning:

Kort over passagelinjer

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2014:

 Passager 2014
    
PassagelinieNord/ØstSyd/VestTotal
Bornholms Gat19.83719.80439.641
Bornholm Syd4.9234.9669.889
Sundet Syd13.06210.87723.939
Øresundsbroen13.77511.71025.485
Sundet Nord13.70311.16824.871
Storebælt Syd6.9359.43616.371
Storebæltsbroen7.0769.65916.735
Storebælt Nord7.77310.11317.886
Fynshoved4.1594.1398.298
Skagen26.14226.17052.312
Lillebælt Syd3.1722.9556.127
Lillebælt Nord2.6142.6895.303
Kadetrenden23.12321.24044.363
Kiel11.17211.11922.291


Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2015:

 Passager 2015
    
PassagelinieNord/ØstSyd/VestTotal
Bornholms Gat25.88425.81551.699
Bornholm Syd6.8896.95113.840
Sundet Syd17.78614.53232.318
Øresundsbroen18.96615.83034.796
Sundet Nord18.35014.58332.933
Storebælt Syd9.29513.06222.357
Storebæltsbroen10.06814.09024.158
Storebælt Nord11.61215.05826.670
Fynshoved4.2604.0958.355
Skagen36.72936.38473.113
Lillebælt Syd3.9233.5437.466
Lillebælt Nord3.3513.3896.740
Kadetrenden31.08328.01659.099
Kiel14.53214.39728.929


 

Antal registrerede passager af AIS-udstyrede skibe i 2016:

 Passager 2016
    
PassagelinieNord/ØstSyd/VestTotal
Bornholms Gat26.75226.80753.559
Bornholm Syd6.9657.12214.087
Sundet Syd19.25115.43734.688
Øresundsbroen20.70216.91537.617
Sundet Nord20.23615.93836.174
Storebælt Syd10.55214.22724.779
Storebæltsbroen15.42719.42434.851
Storebælt Nord18.23921.15539.394
Fynshoved6.3805.94412.324
Skagen42.65841.92484.582
Lillebælt Syd5.6315.16710.798
Lillebælt Nord5.0855.10610.191
Kadetrenden32.89129.61362.504
Kiel14.87414.31329.187


 


 

 Kontakt

Kontakt

Sikre Farvande
AIS-data
+45 72 19 60 00